W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów chcemy zastosować kamerę. Czy szukamy prostej, taniej kamery do orientacyjnej kontroli stanu badanych urządzeń, czy też ma być ona zastosowana do dokładnych pomiarów lub złożonych badań naukowych, gdzie istotną rolę odgrywa analiza zarejestrowanych danych w odpowiednim oprogramowaniu.
W ostatnich latach obserwujemy duży ruch na rynku producentów kamer. Rosnące zapotrzebowanie na zastosowanie termografii spowodowało wzrost produkcji kamer o coraz wyższych parametrach i niższych cenach. Na rynku działa wiele firm produkujących kamery, wśród nich są także producenci polscy.
Szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość macierzy. Na rynku są dostępne kamery z detektorami o typowych rozmiarach: 160×120, 320×240, 384×288, 640×480 pikseli, choć można też spotkać większe. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem wielkości macierzy rośnie cena kamery.
Konieczny jest zatem kompromis między wyborem dobrej jakości kamery, czyli o wystarczającej rozdzielczości dla danego zakresu planowanych aplikacji, a jej ceną.
Oprócz rozmiaru macierzy ważnym parametrem jest wielkość pojedynczego piksela. Na rynku spotyka się kamery z macierzami o rozmiarach pojedynczego piksela od 25 do 50 µm.
Wielkość pojedynczego piksela w połączeniu z zastosowanym obiektywem, który charakteryzuje się określoną ogniskową oraz wielkością apertury, rzutuje na rozdzielczość przestrzenną kamery. Im mniejszy piksel, tym większa rozdzielczość przestrzenna.
Parametr ten ma szczególne znaczenie przy pomiarach małych, ale odległych obiektów, np. w energetyce. Kolejnym ważnym parametrem jest rozdzielczość termiczna NETD, czyli Noise Equivalent Temperature Difference, definiowana jako widziana przez kamerę różnica temperatur równoważna szumom własnym detektora. Im będzie ona mniejsza, tym mniejsze różnice temperatur będą mogły być rejestrowane na obrazie mierzonego obiektu.
Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdej kamery jest jej oprogramowanie. Dotyczy to zarówno oprogramowania zainstalowanego w samej kamerze, jak i narzędziowego, umożliwiającego akwizycję i analizę danych termograficznych na komputerze.
Oprogramowanie powinno być funkcjonalne, posiadać interfejs w języku polskim i umożliwiać szybkie generowanie raportów wraz z wygodnym wyborem zakresu zawartych w nim informacji. W wielu dziedzinach przemysłu i nauki statyczny zapis danych termograficznych jest niewystarczający.
Możliwość rejestracji ruchomych sekwencji termograficznych jest wtedy kluczową cechą kamery.
Wyposażenie dodatkowe, to jest wbudowana kamera wideo, wskaźnik laserowy, możliwość zapisu notatek głosowych, czy zdalne wyzwalanie zapisu, mogą być dodatkowym kryterium wyboru kamery.
Należy też rozważyć warunki dostawy, serwisu (lokalizacja) i wsparcia technicznego producenta kamery.
Czytaj więcej na temat termografii oraz kamer termowizyjnych:
Wprowadzenie do termografii. Prawo Stefana - Boltzmana.
Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych
Wpływ czynników zewnętrznych na dokładność pomiaru. Działanie kamery macierzowej.
- Autor:
- Maciej Rzeczkowski, Vigo System
- Źródło:
- xtech.pl
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych
Wśród urządzeń do bezkontaktowego pomiaru temperatury wyróżniamy: • mierzące temperaturę w określonym punkcie; • rejestrujące jej rozkład na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...