Historycznie pierwszymi kamerami były kamery skanujące, zbudowane w oparciu o chłodzony ciekłym azotem detektor jednoelementowy z układem wirujących zwierciadeł lub pryzmatów. Kolejnym krokiem w rozwoju termografii są kamery macierzowe. Dzięki wyeliminowaniu układów skanowania kamery te są mniejsze i lżejsze od swoich poprzedniczek.
Wprowadzenie
Temperatura jest wielkością fizyczną będącą ważnym nośnikiem informacji o otaczającym nas świecie. W warunkach przemysłowych temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wielkości decydujących o przebiegu procesów produkcyjnych i często pierwszym zmieniającym się parametrem w miejscu przyszłej awarii.
Ze względu na metodę pomiaru urządzenia do pomiaru temperatury klasyfikujemy następująco:
- kontaktowe;
- bezkontaktowe.
Z przynależnością urządzeń do powyższych grup wiążą się wady, zalety i ograniczenia ich stosowania.
Kontaktowa metoda pomiaru temperatury umożliwia pomiar punktowy, wymaga podłączenia czujnika temperatury wraz z okablowaniem i zapewnienia doskonałego styku termicznego czujnika z mierzonym obiektem. Należy bowiem pamiętać, że każdy czujnik mierzy w istocie swoją własną temperaturę, a nie temperaturę obiektu. Kiedy mierzymy temperaturę w określonym miejscu, np. na korpusie maszyny, jest to sposób dogodny, chociaż zazwyczaj niedokładny.
W przypadku utrudnionego dostępu do obiektu lub znacznej ilości mierzonych obiektów, preferujemy metodę bezkontaktową. Metoda ta cechuje się krótkim czasem pomiaru, co w wielu aplikacjach jest krytyczne, np. dla obiektów poruszających się lub w przypadku procesów szybkozmiennych.
Bezkontaktowy pomiar temperatury
Każde ciało, o dowolnej temperaturze, emituje promieniowanie termiczne. W zakresie temperatur powszechnie spotykanych w technice większa część mocy tego promieniowania emitowana jest w podczerwieni.
Zgodnie z prawem Stefana – Boltzmana (które zostało opracowane w 1879 przez Jožefa Stefana i Ludwiga Boltzmanna) gęstość mocy promieniowania ciała doskonale czarnego (emisyjność ε=1) wyrażona jest zależnością:
E=σ·T4
Gdzie:
E – całkowita moc promieniowania emitowanego z jednostki powierzchni ciała doskonale czarnego;
σ - 5,67·10-8[W/m2K4] stała Stefana - Boltzmana;
T – temperatura bezwzględna ciała doskonale czarnego.
Jak widać, gęstość mocy tego promieniowania wykładniczo rośnie wraz z czwartą potęgą temperatury bezwzględnej obiektu.
Emisyjność materiałów spotykanych w praktyce jest zawsze mniejsza od jedności, jednakże z wyjątkiem przypadków szczególnych, dość rzadko spotykanych, zazwyczaj mieści się w przedziale 0,8–0,95. W literaturze można znaleźć dane dotyczące emisyjności różnych materiałów zależnie od stanu ich powierzchni i uwzględniać je podczas bezkontaktowych pomiarów temperatury.
Czytaj więcej na temat termografii oraz kamer termowizyjnych:
Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych
Wpływ czynników zewnętrznych na dokładność pomiaru. Działanie kamery macierzowej.
Dobór kamery termograficznej. Czym się kierować przy wyborze?
- Autor:
- Maciej Rzeczkowski, Vigo System
- Źródło:
- xtech.pl
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Klasyfikacja bezkontaktowych przyrządów pomiarowych
Wśród urządzeń do bezkontaktowego pomiaru temperatury wyróżniamy: • mierzące temperaturę w określonym punkcie; • rejestrujące jej rozkład na...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-