Światowy rynek robotów przemysłowych wart był w 2011 roku 8,2 miliarda dolarów. 68 procent spośród sprzedanych w tym czasie robotów, to roboty przegubowe, a dwie trzecie z nich, to roboty o udźwigu powyżej 15 kilogramów, czytamy w najnowszym raporcie przygotowanym przez analityków z IMS Research.
Dotąd, roboty przemysłowe wykorzystywane były do ciężkich, bardzo wymagających zastosowań, jak spawanie, paletowanie czy montowanie. Jednakże, w ostatnich latach coraz więcej zastosowań związanych jest z wizją maszynową, sensoryką czy chwytaniem, co otworzyło przed robotami przemysłowymi nowe obszary. Najszybciej rozwijającymi się sektorami robotów przemysłowych będą w latach 2011 do 2016 sektory: spożywczy, elektroniki użytkowej oraz opieki. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) tych sektorów wynosić będzie w tym okresie między 8 a 8,6 procenta. Przy tym w sektorach tych zastosowanie znajdują raczej roboty zaprojektowane dla mniejszych obciążeń.
„Branżę elektroniki przemysłowej charakteryzuje wiele pracochłonnych procesów montażowych. Tradycyjnie, realizowane one były manualnie w regionach o niższych kosztach produkcji, jak Chiny." – stwierdził Kiran Patel z IMS Research. „W ostatnich latach, pensje w Chinach rosną jednak w tempie około 14 procent rocznie, co podnosi koszty produkcji. Tym samym wzrosło zainteresowanie robotami przemysłowymi, gdyż firmy działające w 'pracochłonnych' sektorach dążą do obniżenia kosztów poprzez automatyzację. Foxconn, tajwański dostawca elektroniki zapowiedział, że planuje w przeciągu dwóch, trzech lat w swoich zakładach zainstalować milion robotów przemysłowych." – dodał.
Większa sprzedaż robotów w branży spożywczej wiąże się z tym, że branża ta mniej jest podatna na globalne zawirowania ekonomiczne. W czasach ekonomicznej niepewności, dostawcy robotów przemysłowych nie chcą być całkowicie uzależnieni od bardzo wrażliwego na kryzysy sektora motoryzacyjnego. Dlatego dostawcy oferują roboty cechujące się wyższą klasą ochrony, co czyni je atrakcyjnymi dla branży spożywczej.
Analitycy z IMS Research szacują, że w latach 2011 do 2016 przychody z robotów przegubowych o udźwigu poniżej 15 kilogramów rosnąć będą w tempie 6 procent rocznie. Głównymi motorami napędowymi tego wzrostu będą sektory: spożywczy i elektroniki użytkowej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- IEN Europe
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...