Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-14
Niesamowita mechaniczna mewa Festo SmartBird [video]
Niesamowita mechaniczna mewa Festo SmartBird [video]
Niesamowita mechaniczna mewa Festo SmartBird [video]
Podczas tegorocznych targów Hannover Messe, Festo zaprezentowało swojego najnowszego, inspirowanego naturą, robota SmartBird.

Według przedstawicieli Festo, udało im się jako pierwszym ujarzmić precyzyjny mechanizm ptasiego lotu, dzięki czemu SmartBird bije dotychczasowe konstrukcje na głowę. Jest w stanie samodzielnie startować, latać, a także lądować.

Ten ważący 450 gram ‘ptak’ lata i szybuje zupełnie jak mewa srebrzysta, która jest jego pierwowzorem. Jego skrzydła o rozpiętości 2 metrów nie tylko poruszają się w górę i w dół, ale również obracają się pod precyzyjnie określonymi kątami. Stało się to możliwe dzięki precyzyjnemu napędowi, który w połączeniu ze skomplikowanym systemem sterowania zapewnia niezrównanie efektywny mechaniczny system latający.



Napęd oraz unoszenie ‘ptaka’ osiągnięte jest wyłączenie przy pomocy machania skrzydłami napędzanymi 23 watowym silnikiem. Wyposażony jest on w cztery serwonapędy, dwa odpowiadające za sterowanie skrzydłami i dwa sterujące głową i ogonem. Całość napędzana jest przez miniaturowy bezszczotkowy silnik z zewnętrznym wirnikiem zasilany baterią litowo-polimerową o napięciu 450 miliamperów i napięciu 7,4 wolta.



Skrzydła napędzane są przez dwufazowy ślimakowy układ napędowy zapewniający współczynnik redukcji 1:45. Ich pozycja jest monitorowana przez trzy czujniki Halla. Siły machające i skręcające sa przekazywane do skrzydeł za pośrednictwem elastycznego łącza. Przeciwstawne ruchy głowy i ogona są synchronizowane przez dwa serwonapędy. Dzięki ruchowi ogona, znacząco poprawia się manewrowość SmartBirda.

Pozycja skrzydeł ‘ptaka’, ich skręcenie oraz inne czynniki, jak naładowanie baterii czy zużycie energii, monitorowane są bezprzewodowo za pośrednictwem protokołu ZigBee. Robot dzięki temu jest w stanie dostosować się do nowej sytuacji w przeciągu ułamka sekundy.



Pomiary wykazały, że sprawność elektromechaniczna urządzenia wynosi około 45 procent, a sprawność aerodynamiczna nawet 80 procent.

Parametry sterowania skręcaniem mogą być dostrajane i optymalizowane podczas lotu w czasie rzeczywistym. Przedstawiciele Festo są przekonani, że projekt SmartBird zaowocuje w przyszłości praktycznymi rozwiązaniami związanymi z generatorami energii, siłownikami czy automatyką procesu.

W temacie:

Miniaturowy samolot ładujący baterie na liniach energetycznych

Latające roboty monitorujące pożary lasów

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Drives and Controls
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :