Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-19 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-19
Nowatorska technika nawigowania robotów

Nowatorska technika nawigowania robotów
Prowadzone przez Sergio Guadarramae z European Centre for Soft Computing oraz Antonio Ruiza z Universidad Politécnica de Madrid's Facultad de Informática, badania skupiają się wokół tworzenia mapy. Czynność ta jest nieodzownym elementem samodzielnej nawigacji. Robot eksploruje nieznane środowisko i rysuje przy tym jego mapę. A zanim ja stworzy, do unikania przeszkód wykorzystuje czujniki.
Najczęściej wykorzystywanymi w samodzielnej nawigacji rodzajami czujników są: wizyjne oraz położenia. Pomimo, iż czujniki wizyjne są w stanie zarejestrować znacznie więcej danych, naukowcy wykorzystali czujniki położenia, a w szczególności ultradźwiękowe, które są wprawdzie mniej precyzyjne, ale pomimo tego pozwalają na tworzenie precyzyjnych map.
Po zarejestrowaniu położenia, robot musi nanieść odległości do przeszkód na mapę. Do tworzenia mapy wykorzystywane są chmury punktów, gdyż mniej precyzyjne dane z czujników uniemożliwiają rysowanie prostych linii czy pojedynczych punktów. Pomimo tego powstała mapa jest dla robota dostatecznie precyzyjna. W efekcie, przeszkoda może zostać zarejestrowana z jednego punktu, a z drugiego nie. W ten sposób powstaje sprzeczna informacja o tym, że przeszkoda równocześnie jest i nie ma.
Rozwiązanie opiera się na znaczeniu antonimów ‘wolny’ i ‘zajęty’, a inspirowane jest matematyką słów oraz obliczeniową teorią percepcji, stworzonymi przez by L.A. Zadeh z University of California w Berkeley. W nowym rozwiązaniu przestrzenie zajęte i wolne nie uzupełniają się wzajemnie, ale stanowią parę przeciwieństw.
Na przykład, możemy stwierdzić, że zajęta przestrzeń nie jest wolna, ale nie możemy stwierdzić, że wolna przestrzeń jest pusta. Może ona być nierozpoznana albo niejednoznaczna, gdyż robot dysponuje ograniczona liczba informacji.
Sposób, w jaki robot jest w stanie podejmować decyzje dotyczące dwóch rodzajów nierozpoznanych przestrzeni: przestrzeni nieznanych ze względu na sprzeczność informacji oraz przestrzeni nieznanych, bo jeszcze niezbadanych. Dzięki temu robot ostrożnie porusza się po niepewnym terenie i eksploruje nieznany. Mapa tworzona jest w oparciu o zasady językowe, jak: ‘jeśli zmierzona odległość jest krótka, załóż, że poziom pewności pomiaru jest wysoki’, albo ‘jeśli przeszkoda została zaobserwowana kilka razy, rośnie pewność, że jest tam naprawdę’, gdzie ‘krótki’, ‘wysoki’ oraz ‘kilka’ to zbiory rozmyte w myśl teorii zbiorów rozmytych.
W porównaniu z innymi metodami, ta pozwala lepiej uchwycić kształt murów oraz otwartych przestrzeni, a przy tym zawiera mniej błędów związanych danymi z czujnika.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
-10% na maty oraz listwy bezpieczeństwa MAYSER podczas Black Week AUTOMATECH
Firma MAYSER to dostawca wysokiej jakości produktów i rozwiązań systemowych w zakresie techniki bezpieczeństwa . Ten niemiecki producent...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-