Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-09-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-09-30
Polski detektor wad konstrukcji metalowych
Polski detektor wad konstrukcji metalowych
Polski detektor wad konstrukcji metalowych
Kierowany przez Sławomira Wronkę zespół naukowców z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku zaprezentował podczas niedawnej Krajowej Konferencji Badań Radiograficznych w Popowie swój wynalazek: detektor umożliwiający prześwietlanie obiektów przemysłowych i wykrywanie wad rur, spawów czy odlewów, czytamy w komunikacie PAP.

Według Sławomira Wronki, metalowe elementy konstrukcji prześwietla się promieniami X, by sprawdzić ich jakość. Badanie takie, będące przemysłowym odpowiednikiem prześwietlenia promieniami roentgena pozwala wychwycić słabe punkty spawów czy odlewów.

Promieniowanie wykorzystywane do prześwietlenia jest tak silne, że często powodowało uszkodzenie stosowanych obecnie elektronicznych detektorów, a przynajmniej zaburzenie odczytu. Według twórców, nowy detektor jest odporny nawet na tak silne promieniowanie.

„W naszym instytucie często wykorzystujemy promieniowanie o wysokim natężeniu. Szukaliśmy detektora, który mógłby działać niezawodnie mimo ekspozycji na wysokie dawki promieniowania. Nie znaleźliśmy, więc postanowiliśmy zbudować go sami." – powiedział Wronka. „Biorąc pod uwagę materiały, które wykorzystaliśmy do budowy, wiemy, że tam nic nie może się zepsuć pod wpływem promieniowania. Ale specyfikacje będę mógł podać dopiero po przeprowadzeniu wszystkich testów." –dodał.

Według Wronki, to co odróżnia nowy detektor od tych tradycyjnych, to inna metoda przetwarzania promieniowania na sygnał wyjściowy w postaci prądu elektrycznego.

„Nowoczesne detektory obrazujące bezpośrednio w czasie rzeczywistym dają rewelacyjne wyniki w postaci obrazów wysokiej rozdzielczości. Jednak wysokie dawki promieniowania powodują ich stopniową degradację. Nasz detektor nie ma żadnej elektroniki w strukturze odczytu, czyli w polu promieniowania. Elektronika oczywiście gdzieś tam musi być i jest, ale jeśli jedna płytka się przepali, można ją wymienić na nową, nie burząc struktury całego urządzenia.” – powiedział Wronka.

W procesie projektowania urządzenia wykorzystano technologię powstałą z myślą o eksperymentach realizowanych w CERN. Projekt zyskał również wsparcie specjalizującej się transferem technologii do przemysłu firmy Techtra.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PAP
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także