Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-19
Nowatorski monitoring zanieczyszczenia wód

Nowatorski monitoring zanieczyszczenia wód
Nowy system łączy w sobie rurę membranową, oraz system analizy ruchliwości jonów, dzięki czemu powstała jedna procedura monitorowania in-situ połączeń chloroorganicznych w wodzie.
Nowy system zastępuje technologie bazujące na laboratoryjnej analizie zanieczyszczenia wody, która jest czasochłonna, pracochłonna i kosztowna.
„Nasza technologia reprezentuje niedrogą, a przy tym bardzo precyzyjną metodę monitorowania zanieczyszczenia wody i powietrza.” – powiedział Jun Xu, lider projektu badawczego.
Wspomniana metoda nazwana została spektrometrią ruchliwości jonów z ekstrakcją membranową. Jest to pojedyncze urządzenie będące w stanie wykryć w wodzie stężenie tetrachloroetenu, oraz trichloroetenu na poziomie zaledwie 75 mikrogramów na litr przy trzyminutowym cyklu monitorowania.
Xu zauważył, że technologia ta pozwala obniżyć koszt długofalowego monitorowania zanieczyszczenia wód gruntowych nawet o 80 procent.
„W oparciu o tę technologię, zbudować można łatwy do umieszczenia czujnik, który wyeliminuje konieczność pobierania próbek z wód gruntowych i poddawaniu ich testom laboratoryjnym.” – powiedział Xu. „Czujnik z ORNL realizuje te zadania w jednym kroku szybko, oszczędzając pieniądze.” – dodał.
Według ONRL, czujnik może zostać skonfigurowany do monitorowania w studniach, kranach czy rzekach wody podejrzewanej o nadmierną zawartość zanieczyszczeń.
Równocześnie, możliwe jest zastosowanie dodatkowych membran o innych właściwościach, które pozwoliłyby monitorować inne zanieczyszczenia.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
Czystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-