Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-05-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-05-10
Nowa kamera zrewolucjonizuje systemy wizyjne
Nowa kamera zrewolucjonizuje systemy wizyjne
Nowa kamera zrewolucjonizuje systemy wizyjne
Naukowcy z University of Toronto ogłosili skonstruowanie przełomowej kamery wideo. Urządzenie nazwane Omni-focus Video Camera, wykorzystujące do pracy zupełnie nowe zasady mapowania odległości, jest zdolne do ustawiania ostrości w czasie rzeczywistym na obiektach bliskich i dalekich w jednej chwili, w wysokiej rozdzielczości. Dzięki tej niespotykanej własności, kamera może znaleźć szerokie zastosowanie w przemyśle, w tym w sektorze produkcyjnym, medycznym, obronnym i bezpieczeństwa.

Wynalazca i kierownik zespołu badawczego, prof. Keigo Iizuka wyjaśnia: „Intensywność źródła punktowego maleje z odwrotnością kwadratu odległości propagacji. Wariacja odległości okazała się na tyle duża, aby zapewnić mapowanie głębi z wysoką rozdzielczością. Co więcej, wykorzystanie dwóch źródeł punktowych w różnych lokalizacjach pozwala określić odległość obiektu niezależnie od jego faktury.” To zjawisko doprowadziło prof. Iizukę do opracowania innowacyjnej kamery mapującej dystans, nazwanej Divergence-ratio Axi-vision Camera, lub w skrócie Divcam. Jest ona kluczowym komponentem kamery Omni-focus.

Kamera Omni-focus składa się z zestawu kolorowych kamer wideo, z których każda posiada ostrość ustawioną na inną odległość, a także zintegrowanej kamery Divcam, która w czasie rzeczywistym mapuje dystans dla każdego piksela w kadrze. Na podstawie wskazań Divcam, specjalne oprogramowanie dobiera poszczególne piksele pochodzące z poszczególnych kamer, łącząc je następnie w jeden, całkowicie ostry obraz.

„Unikalna zdolność kamery Omni-focus do osiągania ostrego obrazu wszystkich obiektów w kadrze, bliskich i dalekich, pojedynczych lub wielu na raz, bez konieczności zmian położenia elementów optyki to prawdziwy postęp, który wpłynie szczególnie na działania w czasie rzeczywistym, prostotę, kompaktowość, obniżenie wagi sprzętu i podniesienie jego mobilności, a także na koszty produkcji.” mówi dr David Wilkes, prezes kanadyjskiej firmy Wilkes Associates, która współpracuje z University of Toronto w zakresie budowy kamery.

Kamera Omni-focus wciąż jest w fazie badań. Nietrudno sobie jednak wyobrazić, gdzie może znaleźć zastosowanie jej komercyjna wersja - od telewizji, gdzie pojawią się perfekcyjnie ostre filmy, przez przemysł precyzyjny, po medycynę i operacje laparoskopowe.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
EurekAlert!
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :