Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-01-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-01-26
Przyszłość w czujnikach bezprzewodowych
Przyszłość w czujnikach bezprzewodowych
Przyszłość w czujnikach bezprzewodowych
Miniaturowe czujniki zamontowane na mostach, informujące o możliwości wystąpienia problemu, bezprzewodowe urządzenia przewidujące zbliżające się trzęsienia ziemi, czy technologie korzystania z telefonów komórkowych bez komunikacji z wieżami telekomunikacyjnymi - między innymi to czeka nas w przyszłości – twierdzą naukowcy z Clemson University.

Jason Hallstrom z Uniwersytetu Clemson powiedział, że „systemy jutra” powinny być coraz łatwiejsze w produkcji i tańsze.

Badacze z tego uniwersytetu opracowali niewielkie urządzenia detekcyjne do określania tzw. strukturalnego punktu naprężenia mostów i dróg, mającego wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Sieci takich bezprzewodowych czujników śledzi światło, wykrywa dźwięk, mierzy wilgotność, temperaturę oraz wykrywa ruch.

Badacze twierdzą, iż sieci takie składające się z grup liczących po 20, 100 lub 1000 pojedynczych detektorów mogą się swobodnie ze sobą komunikować i przesyłać zebrane dane do centralnego komputera, gdzie byłyby analizowane.

Eksperci przewidują kilka typów czujników bezprzewodowych, które będą najczęściej wykorzystywane w najbliższym czasie:
- czujniki na powierzchni drogowej do wykrywania lodu
- czujniki i kamery dla małych mostów kontrolujące, czy samochody nie przekraczają dozwolonej masy
- czujniki rozmieszczane na plażach i wybrzeżach do wykrywania skażenia
Wszystkie te rodzaje czujników będą pracować z opcją natychmiastowego powiadamiania określonych instytucji o potencjalnym zagrożeniu.

Inne technologie przyszłości powstają także w firmach prywatnych. Przykładowo firma Exton pracuje nad programowalnymi, bezprzewodowymi modemami, które będą przeprowadzać akwizycję danych sejsmograficznych z całego kraju (Stany Zjednoczone).

Po zainstalowaniu sieci takich modemów, będzie możliwe przesyłanie danych do laboratoriów i przetwarzanie zgromadzonych informacji. Dane będą gromadzone w bazie danych i będą służyć do dalszych analiz.

Dodatkowo coraz szerzej stosowana technika Blutooth być może już niedługo przyczyni się do dalszego rozwoju telemetrii. Bluetooth zaimplementowany w urządzeniach codziennego użytku będzie w przyszłości wykorzystywany przy budowie czujników, ale dopiero w momencie poprawy szybkości przesyłu danych w tej technologii.

Przewidywane połączenie Bluetooth i technologii Ultra-WideBand (UWB) mogłoby zmienić rynek, zwiększając szansę takim producentom jak np. Texas Instruments i Freescale, oferujące bezprzewodowe urządzenia monitoringu z możliwością przesyłu strumienia wideo na niewielkie odległości.

Inna technologia bezprzewodowa, zwana zasięgiem widmowym uniezależnia działanie telefonów komórkowych od wież telekomunikacyjnych również jest w fazie rozwoju i wzrostu.

Urządzenia działające w tej technice są wbudowywane w każdy telefon komórkowy i działają przy wykorzystaniu tzw. zasięgu widmowego, przesyłającego wiadomości z telefonu do telefonu, nawet jeśli aparaty są zbyt daleko od siebie do bezpośredniej komunikacji. Systemy takie będą miały największe znaczenie na terenach objętych różnego typu katastrofami, gdzie często wieże telekomunikacyjne są uszkodzone lub nawet zniszczone.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Phys Org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także